OTVORENA X MEĐUNARODNA NAUČNA KONFERENCIJA O DRUŠTVENOM I TEHNOLOŠKOM RAZVOJU – STED 2021.

Deseta međunarodna naučna konferencija o društvenom i tehnološkom razvoju – STED 2021 zvanično je otvorena juče u hotelu Leotar, Trebinje. Konferencija će trajati tri dana, u periodu od 3. do 6. juna.

U trodnevnom radu Konferencije biće predstavljeno 126 naučnih radova iz oblasti: ekologije, energetske efikasnosti, ekonomije, menadžmenta, prava, inženjerstva, tehnologije, psihologije, zdravstvenih nauka i obrazovanja.

Konferencija je okupila naučnike iz Srbije, Turske, Slovačke, Rumunije, Jermenije, Češke, Sjeverne Makedonije, SAD, Slovenije, Crne Gore, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Republike Srpske.

Na ovogodišnjoj konferenciji u organizaciji Univerziteta PIM učestvuje više od 300 autora i koautora sa brojnih univerziteta, naučnih institucija, istraživačkih centara iz 11 različitih evropskih zemalja, koji predstavljaju svoje radove o najnovijim dostignućima iz različitih oblasti nauke.

Gradonačelnik Trebinja Mirko Ćurić rekao je da je ovo još jedan od skupova koji se u poslednjem periodu organizuju u Trebinju kao gradu domaćinu.

“Situacija koja nas je zadesila u proteklom periodu je samo nešto što nas je usporilo, nikako zaustavilo. Ovakvi skupovi će donijeti nove ideje i razmjenu iskustva. Ovo je međunarodni simpozijum i smatramo da ljudi iz regiona imaju mnogo iskustva kao i ljudi iz Trebinja, iz Republike Srpske pa mogu jedni od drugih mnogo da nauče”, rekao je Ćurić.

Učesnici večerašnjeg panela pod nazivom “Pametni gradovi – gradovi budućnosti” pored gradonačelnika Ćurića su i predsjednik opštine Herceg Novi Stevan Katić, profesor Fakulteta za logistiku Univerziteta u Mariboru prof. dr Bojana Rosija, predstavnik Privredne komore Republike Srpske Aleksandar Ljuboje i doc. dr Nikša Grgurević, nastavnik Univerziteta PiM i Fakulteta za menadžment iz Herceg Novog.

Predsjednik opštine Herceg Novi, Stevan Katić, izjavio je da je ovo još jedan vid saradnje između Trebinja i Herceg Novog, posebno na temu gradova budućnosti.

“To je ono što je u interesu svoh lokalnih samouprava, kako i ovdje u Republici Srpskoj, tako i u Crnoj Gori. Ovo je prilika kada se mnoge dobre stvari mogu i predočiti, prezentovati i drago mi je što je Univerzitet prepoznao da to bude jedna od glavnih tema ovog današnjeg skupa”, istakao je Katić.

Dodao je da Herceg Novi i Trebinje  u narednom periodu nastavljaju intenzivnu saradnju koja je započeta prije četiri godine i da je nedavno ukidanje putarine plod te saradnje.

Konferencija je započela predstavljanjem promotivnog videa o Trebinju i upoznavanjem  prisutnih sa svim resursima kojima Trebinje raspolaže. Prezentovani su hercegovački manastiri, znamenitosti i osvrnuli su se na kratku istoriju Trebinja.

Rektor Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment iz Banjaluke Dragan Đuranović rekao je da će se izlagači u naredna dva dana baviti društveno-tehnološkim razvojem, ali i uticajem na makroekonomska kretanja u društvu.

On je naveo da će se učesnici Konferencije dotaći i pojave siromaštva, migracionih kretanja i sličnih izazova, ističući da će zaključci skupa imati i regionalni značaj.

Nakon otvaranja konferencije upriličen je koktel u opuštenijoj atmosferi.

Radovi se prezentuju kombinovano, u prostorijama Univerziteta PIM, online i na sajtu konferencije.