UČEŠĆE U INFO DANU PROGRAMA ERAZMUS

Naša profesorica doc.dr Darjana Sredić, ispred kancelarije za međunarodnu saradnju, učestvovala je u Erasmus+ info danu u Bosni i Hercegovini 2024, koji je organizovan od strane Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine u saradnji sa Erasmus+ kancelarijom za Bosnu i Hercegovinu i BRAVO organizacijom.

Događaj je organizovan u zgradi Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine u Sarajevu.

Cilj ovog događaja je promocija mogućnosti Erasmus+ programa, kako bi se aplikanti informisali i pripremili za što kvalitetnije podnošenje projektnih prijedloga u sklopu poziva Evropske komisije za Erasmus+ program koji bi trebao biti objavljen krajem oktobra/početkom novembra tekuće godine.

Prvi dan događaja bio je posvećen oblasti obrazovanja i obuke, pri čemu je fokus bio na visokom obrazovanju i srednjem stručnom obrazovanju i obuci.
Učesnici su imali priliku da se informišu o raspoloživim mogućnostima kada je riječ o Erasmus projektima za: studente – Međunarodne kreditne mobilnosti (ICM), visokoškolske institucije – izgradnja kapaciteta u oblasti visokog brazovanja (CBHE), Erasmus Mundus akcije (EMJM i EMDM), te primjere mobilnosti studenata i dobre prakse projekta izgradnje kapaciteta u oblasti visokog obrazovanja (CBHE). Prezentovane su i Jean Monnet akcije u oblasti visokog obrazovanja (JM), Erasmus+ mreže (EQF, Eurydice, Europass, Euroguidance), Centralnoevropski program razmjene za univerzitetske studije (CEEPUS), te Erasmus+ platforme (eTwining, EPALE).

Ugodno druženje sa učesnicima i predstavnicima Ministarstva civilnih poslova Bosne i Hercegovine, delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i Nacionalne Erasmus+ kancelarije u Bosni i Hercegovini omogućilo je kvalitetne diskusije, razmjenu iskustava i širenje mreže kontakata u pogledu međunarodne saradnje.

Univerzitet PIM nastavlja da kontinuirano učestvuje u značajnim međunarodnim događajima, sa akcentom na evropske projekte kao što je Erasmus+, koji predstavlja uspješnu akademsku aktivnost ali i manifestaciju zajedništva u Evropi, i na taj način promoviše značaj međunarodnih aktivnosti u visokom obrazovanju.